تنظیم خبر به سبک روایی– داستانی

تنظیم خبر به سبک روایی– داستانیتنظیم خبر به سبک روایی– داستانی (narrative) شبیه داستان کوتاه است. در این سبک نویسنده دقیقا از تمام تکنیک های قصه‌گویی (شخصیت پردازی، صحنه آرایی ، موقعیت ها و نقطه اوج ) بهره می‌برد با این تفاوت که همه آنچه را که می گوید حقیقت دارد و بر عکس داستان و رمان ذهنی نیستند.

بهترین کاربرد آن زمانی است که شما یک خبر مهیج (dramatic story)  برای گفتن دارید. در این گونه خبرها گزارشگر به بیان جزئیات می پردازد و کردار مردم را به نمایش می گذارد. سبک روایی همچنین شامل نقل قول هایی است که  شبیه دیالوگ هستند.

  • بعضی از اخبار داستانی، بلند هستند، اما شما می توانید با استفاده از تکنیک های کوتاه نویسی بویژه اگر خبری مهیج برای گفتن داشته باشید به آن تنوع ببخشید. اخبار بلند می توانند مثل بخش هایی از یک کتاب باشند و برای روزنامه مناسب نیستند.
  • سبک داستانی ( روایی ) با تمرکز اصلی بر روی شروع مفصل خبر و مبتنی بر توالی، و شامل گفتمان داستانی توسط شخصیت های درون خبر می باشد. اگر چه، برخی نکات در شروع خبر، اهمیت موضوعی را که خبر بر آن متمرکز شده، برای خواننده مشخص می کند.
  • خبر به سبک داستانی با یک روایت شروع می‌شود. همان‌گونه که از اسمش پیدا است، اصول داستان نویسی در نگارش آن رعایت می‌شود.
  • خبر به سبک داستانی اصولا یک شروع جذاب و یک پایان بیادماندنی و تاثیرگذار دارد.و در بخش میانی، داستان خبر به شکل روایی تداوم می‌یابد.

به یک مثال توجه کنید:
لبخند جوپیک بی‌دندان است. دندان مصنوعی او در هتل نرمن‌، آخرین جایی که پیش از نقل مکان به مرلین در دو سال پیش و در محله پایین شهر اسپوکین زندگی می‌کرد، دزدیده شد.
مکیدن غذا به جای جویدن آن در کنار مبارزه با دیابت، جثه این مرد ۵۴ ساله را چروک کرده و وزنش را به ۸۰ پوند رسانده است. هیکلش نحیف و لاغر و لثه‌اش زخم و دردناک شده است.ولی تمام اینها مانع نمی‌شود تا او نیمه شب‌ها برای دوست خود همبرگر و پیاز سرخ نکند و یا تخت اضافی اتاقش را برای او آماده نکند.
جو می‌گوید: سعی می‌کنم اینجا برای خودم آشیانه کوچکی درست کنم.
داستان به همین ترتیب با ذکر جزئیات مشکلات و دشواری‌های زندگی جوپیک در مرلین ادامه می‌یابد . داستان با اظهار نظر مبتنی بر واقعیت پایان می‌پذیرد . و اما آخر داستان:
از وقتی سه ماه پیش چند معتاد هروئینی و البته موش‌هایی به اندازه یک بچه انسان، میهمان اتاق مجاور جو شدند، اوضاع در مرلین بدتر هم شد. هر چند از دیدن آنها متنفر بود، اما آنچه نگرانش می‌کند، نه معتاد‌ها، نه موش‌ها و نه خانه بدوشی، که دیابت لعنتی‌اش است. خونی که در مدفوع  خود دیده و زخم‌های لثه‌اش او را واقعا ترسانده‌اند . جو شک دارد که آیا بیمارستان‌هایی که کمی بالاتر از محله او واقع شده‌اند و پرسنل تمام آنها سفید پوست هستند، یک سیاهپوست فقیر بی‌داندان را خواهند پذیرفت یا نه؟
جولی سالیوان اسپوک‌من ریویو

“روش روایی (داستانی) واضح‌ترین مثال از نگارش خبر بدون استفاده از هرم خبری (هرم وارونه) است که در آن، خبر با لحظه‌ای دراماتیک آغاز می‌شود و تا انتها به همین شکل ادامه می‌یابد که اغلب هم به نکته اصلی داستان خبر وابسته است. به این نکته عنایت کافی داشته باشید که اگر روایت خبر را از انتهای آن قطع کنید، خبر را نابود کرده‌اید.”
این روش از سبک هرم وارونه پیروی نمی کند. لید در خبر به سبک داستانی با نکاتی از این قبیل شروع می شود:

۱-با یک نکته احساسی
۲- یک لحظه گیرا و جذاب
۳- یک برخورد مهم
۴- یا یک روایت

به این مثال توجه کنید:

کتاب‌ها را به‌سویشان پرتاب کنید
از این پس اگر کتاب را دیرتر از موعد مقرر به کتابخانه تحویل دهید،‌ممکن است دستگیر شوید.(زیرتیتر)

بوستون- رمان را بیندازید و از ماشین فاصله بگیرید. شما به جرم حمل کتابی به تاخیر افتاده بازداشت هستید. (لیدنرم)

از روز پنجشنبه، داشتن کتاب به تاخیر افتاده ممکن است موجب بازداشت شما توسط پلیس شود. به موجب قانون جدید، در صورت تاخیر ۳۰ روزه هر کتاب، اجاره دستگیری شخص امانت برنده صادر می‌شود. طبق این قانون، بالاترین نرخ جریمه از ۵۰ دلار تا ۵۰۰ دلار افزایش می‌یابد. (نات گراف)

اگر چه این قانون، شرایطی را برای یک کتاب به تاخیر افتاده، تعریف نمی‌کند، اما برای ربودن کتاب‌هایی با ارزش بیش از ۲۵۰ دلار، جریمه‌ای معادل ۲۵ هزار دلار یا ۵ سال زندان،‌ مشخص کرده است.
گرگور ترنیکاوس رندان، ‌مشاور در امور مدیریت در ماساچوست، گفت: “کتابخانه‌ها به ابزارهای اجرایی قوی نیازمندند.”

وی افزود: هر کتابی که به کتابخانه برگردانده نشده باشد، باید از سوی آنجا جایگزین شود و این مبلغی است که از جیب مردم شهر پرداخت می‌شود، در حالی که می‌توان آن را برای مصارف دیگر هزینه کرد.

دیوید لینسکی، وکیل مدافعی در کمبریچ، ضمن انتقاد از این عمل، گفت: “به نظر من پلیس برای دستگیری تجاوزکاران و قاتلان به اندازه کافی مشکل دارد، چه برسد به دستگیری افرادی که کتاب‌های به تاخیر افتاده دارند.”

وی گفت: بنابراین دستورالعمل، نماینده قانونی مقیم کتابخانه بدون هیچ‌گونه برخورد و توهین ، مجاز به دستگیری افراد متخلف است، در حالی‌که  این غیرقابل اجراست.

“اگر کارمند کتابخانه به پلیس بگوید که شما کتابی به تعویق افتاده دارید، پلیس قادر است، شما را در هر مکان عمومی دستگیر کند و دستبند بزند. و این نمایش مهیبی است.”

آسوشیتدپرس

سبک داستانی مانند دیگر سبک‌های خبری مدرن دارای پایان غیر قابل حذف است، لزوما نه به این علت که از اهمیت خیلی زیادی به لحاظ خبری برخوردار است، بلکه به این علت که نویسنده در این سبک نقطه پایانی جذاب و یا تاثیرگذار برای خبر ایجاد کرده است. به عبارت “و این نمایش مهیبی است” توجه کنید، لطفی به پایان خبر داده است که به راحتی قابل حذف نیست. بسیاری از خبرنگارانی که این سبک را برای تنظیم خبر خود در نظر می‌گیرند، قبل از هر چیز شروع و پایان آن را می‌نویسند و سپس پازل وسط را پر می‌کنند.

کتاب خبرنویسی پیشرفته

دکتر احمد توکلی

ff

سلامدفتر مطالعات و  برنامه ریزی رسانه cjt