تهدیدات امنیتی خانه‌های هوشمند

تهدیدات امنیتی خانه‌های هوشمندبسیاری از مردم اقدامات احتیاطی جهت افزایش امنیت فیزیکی خانه خود را انجام می‌دهند اما کارشناسان می‌خواهند مردم را از خطرات امنیتی پنهان در خانه‌ها از طریق جرائم اینترنتی آگاه نمایند.

کاراگاهان پلیس سایبری استرالیا در مورد خطر گرفتن عکس و ارسال آنلاین آن عنوان داشتند: یک عکس سلفی از یک خانه می‌تواند حاوی وسایل شخصی باشد. افزایش استفاده از محصولات فن‌آوری در خانه‌های هوشمند مانند قفل بلوتوث کنترل درب از راه دور، کنترل یخچال‌های هوشمند که متصل به وای‌فای هستند یک خطر بالقوه می‌تواند باشد.

به گفته کارشناسان برای مجرمان جهت هک اینترنت و به دست آوردن کنترل ابزار هوشمند منزل و دستیابی به اطلاعات شخصی افراد، تکنولوژی به یک دروازه جدید برای آنان تبدیل شده است.

یک استاد دانشگاه از مرکز استرالیا در خصوص امنیت سایبر گفت: امنیت در فضای سایبر امروز یک چالش بزرگ است. امنیت سایبری در خانه و استفاده شخصی از فن آوری‌های تلفن همراه و ایمنی کودکان یک چالش بزرگ در سراسر جهان است.

این استاد دانشگاه گفت: یکی از تکان دهنده‌ترین نمونه‌‎هایی که اخیرا در آمریکا اتفاق افتاده است این بوده که هکری توانست اسباب بازی الکترونیکی یک نوزاد را هک کند که در این خصوص معاون کمیسیون مصرفی آمریکا عنوان داشت که مشغول تحقیق بر روی محصولات خانه های هوشمند و تهدیدات آنها می‌باشند.

این موارد در این فضا زیاد دیده نمی‌شوند، اما کمیسیون تجاری فدرال آمریکا یک شرکت را به خاطر مشکل امنیتی و هک مانیتور که در محصولات آنها دیده شد را به دادگاه برده است. او گفت این یک ایده خوب برای تمرین کردن و سوال از سازندگان محصولات در مورد حفاظت امنیتی است.

کلاهبرداری در خرید آنلاین می‌تواند خطر بیش از حدی داشته باشد، از آنجایی که  این روزها کلاهبرداری در خرید آنلاین بسیار زیاد است به کاربران متذکر می‌شویم قبل از هر خرید به پروتکل HTTPS در نوار  آدرس درگاه بانک توجه کرده و از امن بودن وب‌سایت اطمینان حاصل کنید، سپس اقدام به خرید اینترنتی نمایید.

در پایان کارگاه تحقیقاتی Arbinja در استرالیا به کاربران در سراسر جهان هشدار داد:
در عصر حاضر خرید آنلاین امری انکار ناپذیر است اما باید سعی شود با داشتن یک شبکه wifi امن و رمز عبور مختصر، خطر و تهدیدات سایبری را به حداقل برسانید.
کارشناسان این کارگاه تحقیقاتی مردم را در مورد خطر ارسال آنلاین عکس نیز هشدار داد و عنوان داشت که یک عکس سلفی می تواند وسایل شخصی در خانه را نشان دهد. مردم می‌توانند شما را در مورد آنچه در رسانه‌های اجتماعی قرار می‌دهید پیگیری کنند، پس بیشتر مراقب باشید.

ترجمه از: سید اسماعیل هاشمی

ff

سلامدفتر مطالعات و  برنامه ریزی رسانه cjt