ویژگی‌های ویراستاران خوب

ویژگی‌های ویراستاران خوببیشترین کاری که می‌توان درباره‌ی متن ضعیف انجام داد حذف و جرح فرازونشیب‌های ناهنجار و آشکار آن است، تا خواننده بتواند با کمترین تلاش آن را به آخر برساند. مناسب‌ترین راه اصلاح هر مطلب زمخت، بازنویسی آن است.

اگر تصور می‌کنید که با خواندن چند کتاب یا گذراندن یک دروه آموزش روزنامه‌نگاری، و یا هر دو، خواهید توانست خزف را چون لعل بنمایید، سخت در اشتباهید. این شعبده از عهده ویرایش بر نمی‌آید. در بهترین حالت، تنها خواهید توانست متنی ضعیف را چنان رنگ آمیزی کنید که ظاهری آراسته پیدا کند. شما باید قبل از نشستن پشت میز خبر، این اختلاف را کاملاً تمیز دهید.

بیشترین کاری که می‌توان درباره‌ی متن ضعیف انجام داد حذف و جرح فرازونشیب‌های ناهنجار و آشکار آن است، تا خواننده بتواند با کمترین تلاش آن را به آخر برساند. مناسب‌ترین راه اصلاح هر مطلب زمخت، بازنویسی آن است. ولی فرصت محدود، اغلب مانع این کار می‌شود، در نتیجه ،فقط می‌توانید کاری کنید که مطلب برای خواننده قابل فهم باشد و بتواند تمام اجزای آن را به روشنی دریابد. کمتر مطلبی می‌توان یافت که خواننده از روی اشتیاق به مطالعه‌ی دوباره‌ی آن بپردازد. متاسفانه، مطالعه‌ی دوباره اغلب به معنی سختی و ناهنجاری مطلب است. و به معنی ناخشنودی خوانندگان.

البته این تذکرات به این معنی نیست که ویراستاران آتی روزنامه‌ها، آینده‌ای کسالت بار و طاقت فرسا دارند. به عکس، بسیاری از افراد، از کار ویرایش حتی بر روی مطالبی که به رغم کمی‌ فرصت احتیاج به بازنویسی دارند، لذت می‌برند. در این حرفه تقریباً همیشه فرصت خلاقیت و ابتکار فراهم است و جای چو ن و چرا نیست که میز خبر سلسله اعصاب مرکزی روزنامه است. در این جاست که کار گردآوری و پالایش محصول و تصمیم‌گیری بر اساس اخبار و تحولات روز، انجام می‌شود. علاوه بر این، میز تحریریه کوتاه‌ترین راه برای ترقی به رأس سلسله مراتب روزنامه است. حضور در رأس این هرم البته به تنهایی امتیازی به شمار نمی‌رود، اگر چه حقوق و مزایای آن حتماً بیشتر است. فقط روزنامه‌ها نیستند که به ویراستاری یا دبیر (Copy Edtior ) احتیاج دارند.

بیشتر نشریه‌های ادواری به ویراستاری نیازمندند، هر چند اغلب وظایفی اضافی و حتی عناوینی متفاوت به آنها می‌دهند. تقریباً همه‌ی مؤسسه‌های گوناگونی که به شکل‌های مختلف مطالبی را برای توزیع عمومی‌ آماده می‌کنند_ از جمله شبکه‌های  رادیو و تلویزیونی _ کارکنان رابرای انجام فعالیتی از سنخ ویرایش در اختیار می‌گیرند، فعالیتی که عبارت است از بررسی و حذف نواقص نوشته‌های دیگران، و تضمین درک آسان مطلب برای استفاده کننده (خواننده، شنونده، بیننده).

ویراستاران روزنامه، به این دلیل که حجم بسیار زیادی از مطالب را _ آن هم در شرایطی دشوارتر ـ ارائه می‌دهند، از ویراستاران دیگر متمایز هستند. ویراستاران خوب روزنامه، نخبگانی هستند که همه دربه در به دنبال آنها می‌گردند. سر دبیران همواره از نبود ویراستاران خوب و جایگزین‌های مناسب، شکوه دارند. واقعیت ساده چنین است: ویراستاران خوب به سختی یافت می‌شود.

انتقال به دوران ویرایش اکترونیکی ( ویرایش به کمک دستگاه‌های پردازش کامپیوتری ). درمقاله با دوران ویرایش با قلم و کاغذ، بار سنگین‌تر و حتی مسئولیت بیشتری را به دوش ویراستاران گذاشته است. از این رو، احتمالاً در آینده با کمبود ویراستاران خوب مواجه خواهیم شد. علت چیست؟ سه علت را می‌توان بر شمرد:

 1. بسیاری از ویراستاران بالقوه، خیلی زود به این باور می‌رسند که کار کردن در حاشیه چیزی جز تلفیقی از کسالت و فشار طاقت فرسا نیست. و هر آن ممکن است به کاری دیگر گمارده شوند؛
 2. بسیاری دیگر که ساعت‌های بی شماری برای رادیو و تلویزیون کار می‌کنند؛ مهارت‌های زبانی لازم را برای این حرفه ندارند؛
 3. ناشران بر این باورند که ملاحظات مالی آنان را از سرمایه‌گذاری لازم بر روی میز تحریریه (برای حفظ جذابیت‌های آن ) باز می‌دارد.

در آمد ویراستاران فقط اندکی بیشتر از درآمد گزارشگران است. ولی تفاوت آنقدر نیست که برای آن سرودست بشکنند. تألیف انگیز است. روزنامه‌ها جملگی از گشاده دستی نسبت به ویراستاران دریغ می‌ورزند.

پس این همه ویراستار از کجا می‌آیند؟… ویراستاران جدید اکثراً فارغ التحصیل مدارس روزنامه‌نگاری‌اند ومعمولاً تجربه‌ی یک سال گزارشگری در حین تحصیل را کسب کرده‌اند. آرتور لاور (Arthur Laro ) سردبیر سابق روزنامه هوستون پست (Houston Post )، دستورالعمل زیر را، البته با انعطاف کافی، به کار می‌بست: قبل از شروع به کار ویرایش در پشت میز خبر، شخص باید پنج سال گزارشگری کند. مقبولیت این خط مشی روشن است_ قبل از جرح و تعدیل مطالب دیگران_ افراد باید خود نویسنده‌ی ورزیده‌ای باشند. به علاوه، رفت و آمد و تماس‌های اجتناب‌ناپذیر که لازمه فعالیت گزارشگری است، خود باعث آشنایی و تسلط فرد به روش حل مشکلاتی است که روزنامه همواره درگیر آنها است، مسائلی نظیر دعاوی له یا علیه روزنامه.

متأسفانه تعداد کم ویراستاران ورزیده، مانع پافشاری سردبیران براین خط مشی است. آنها هر نیرویی را که در دسترس قرار گیرد، و گاه فارغ التحصیلان همین امروز دانشکده‌ها را به این کار می‌گمارند. اگر چه جادادن یک تازه کار در صف ویراستاران غیر منصفانه است، ولی سرانجام تعدادی از عهده‌ی کار بر می‌آیند. این عده معمولاً کسانی هستند که هنگام گذراندن واحدهای ویرایش در دانشکده از خود مایه گذاشته و احتمالاً در روزنامه‌ی دانشکده کار کرده اند. روزنامه های دانشگاهی، به ویژه اگر گردانندگان با سابقه‌ی آنها ویا استادان راهنما فرصت کافی برای راهنمایی داشته باشند، عرصه‌های همواری برای پیشرفت به سوی هدف هستند.

تحقیق‌های نه چندان فراوانی درباره ویژگی‌ها و مشخصات ویراستاران صورت پذیرفته است. هنگام ملاحظه‌ی این بررسی‌ها، بلافاصله با فهرستی از ویژ گی‌هایی روبه رو می‌شویم که برپایه‌ی حدس و گمان و البته مشاهدات از نزدیک، استوارند. تلاش برای عمومیت بخشیدن به ویژگی‌های ویراستاران می‌تواند خطر آفرین باشد، چرا که بدون تردید ویراستاران هریک شخصیتی منحصربه فرد و مستقل دارند. با این حال، اجازه دهید خصایص و شرایط تلخ و شیرینی را که لازمه‌ی کار در پشت میزهای تحریریه است، برشمریم:

 

 • آشنایی دیرینه و روزافزون با نوشتار: فردی که با خواندن و نوشتن انس نداشته باشد، خیلی زود کار ویراستاری را خسته کننده و طافت فرسا خواهد یافت. البته ویراستار مجبور نیست به فرهنگ اصطلاحات زبان شناسی مسلط باشد، ولی قطعاً باید بتواند نارسایی‌ها و غلط‌های هر نوشته را با نیم نگاه تشخیص دهد و آنها را اصلاح کند.

 

 •  اعتماد به نفس سرشار: ویراستاران باید برا این باور باشند که اصلاحی که انجام می‌دهند ، متن را بهبود می‌بخشد. شما باید در تصحیح مطلب بد، لحظه ای درنگ نکیند، گرچه آن را شخصیتی معروف ویا مثلاً داماد ناشر روزنامه‌تان نوشته باشد. ویراستاری که از ترس اشتباه احتمالی، از اصلاح مطالب گریزان باشد، همیشه چون پرکاه در دریای تردید و ابهام شناور خواهد بود.

 

 •   بلوغ فکری: این بلوغ فکری برای آنکه اعتماد به نفس سرشار، به خود خواهی عنان گسیخته تبدیل نگردد، لازم می‌آید. در غیراین صورت، غرور و تکبّر سبب می‌شود که ویراستار تصور کند که فقط به یک سیاق ـ آن هم سبک و سیاق خود وی ـ می‌توان مطلب خوب نوشت. بلوغ فکری باعث می‌شود که ویراستار نه از سرهوس، بلکه فقط برای بهبود مطلب دست به حک و اصلاح بزند. ویراستاری که مطلب خوب را درهم می‌ریزد. وقت گرانبهایی را تلف می‌کند که می‌توان صرف اصلاح مطلب بد شود.

 

 •  وسواس منطقی: پذیرش سهل انگارانه‌ی مطالب گزارشگران، مسلماً هیچ کمکی به رشد گزارشگر نخواهد کرد. ویراستاران ناگزیر باید شکاک باشند ـ و شک خود را آگاهانه ابراز کنند. ویراستاران باید بدون آنکه به توهّم دچار آیند، با درنظر داشتن نکته‌های آن سوی پرده، پشت میز قرار گیرند. به ویژه در یک نشریه‌ی روزانه زمینه و امکان زیادی برای اخطا و اشتباه و جود دارد: صدها و هزاران خبر، کلمه، آمار، ارقام، واژه، نقل قول، تاریخ و… ویراستاران به ناچار باید هر عنصر را به عنوان منشاء احتمالی یک غلط یا اشتباه از نظر بگذرانند.

 

 • ذهن بدگمان: بدون یک ذهن بدگمان نیز می‌توان کارها را به پیش برد، ولی دراین صورت باید بتوان از هرگونه غفلت در حین کار پرهیز کرد. اگر ازعبارت یا تیتری بتوان دو مفهوم متفاوت برداشت کرد، به یقین مفهوم «بودار » غلبه خواهد کرد. به تیتر واقعی زیر که از آرشیو استخراج شده، نگاه کنید: «سیستم فاضلاب افتتاح شد، ذخیره های شما پذیرفته می‌شود». این تیتر احتمالاً در نهایت حسن نیت نوشته شده، اما هفته تلخی را برای ویراستار روزنامه به دنبال داشته است.

 

 •  وسعت دانش و کثرت مقوله‌های مورد علاقه: میز خبر می‌تواند پایگاه نهایی بسیاری از گزارش‌ها باشد. چه بسا یک ویراستار در اولین ساعت کار روزانه، گزارش‌های مختلفی را در عرصه‌های مختلف دریافت کند: مطالبی پیرامون یک جنایت، یک بحران نفتی و یک لایحه‌ی مسکن. در بهترین حالت، وی اطلاعات معینی را درباره‌ی هر کدام از سه موضوع دارد. مثلاً می‌داند که به این گونه جنایت‌ها کجا رسیدگی می‌شود، املای رایج نام شخصیت‌های خارجی در روزنامه‌ها چیست و سوابق مسأله مسکن چگونه است. به یقین ویراستاری که همه چیز را بداند وجود ندارد. اما ویراستاران ورزیده همواره اطلاعات مهم را در جایی ذخیره می‌کنند و پیوسته در جستجوی اطلاعات بیشتری هستند. ویراستاران باید هم بدانند و هم درک کنند، باید هم آگاه باشند و هم فراگیرند. به عنوان مثال، دانستن این موضوع که دو کشور مفروض در چه سالی و درچه پایتختی قرار داد صلح را امضا کرده‌اند، یک روی سکه است، و تلاش برای درک علل تیرگی روابط کنونی آنها، روی دیگر آن.

 

 •  تسلط بر اعصاب: بعضی‌ها زیر فشار عامل زمان، بهترین کیفیت کاری خود را ارائه می‌دهند و بعضی دیگر به عکس، در حضور این فشار از کار کردن عاجز می‌شوند. گروه اخیر باید از میز خبر دروی گزینند. هر چند بیشتر ساعات کار با سرعتی ملایم طی می‌شود اما معمولاً مطالب در آخرین دقایق تنظیم می‌شوند (می‌توان مراکز کاری دیگر را درروزنامه انتخاب کرد که فشار عامل زمان در آنجا کمتر است).

 

 •  قناعت روحی: اگر تشویق و قدردانی برایتان مهم است. میز تحریریه جای مناسبی نیست. برای نوشته‌های «جان دار » شما کسی هورا نمی‌کشد. غریبه‌ها به هنگام معارفه به یاد نخواهد آورد که در کجا چه تیتری را از شما خوانده اند. البته هرازگاهی و شاید هم به طور مرتب، به خاطر تیترها و مقدمه‌هایتان را از شما قدر دانی می‌شود اما این قدر شناسی یا از طرف سردبیر صورت می‌گیرد و یا به طور غیر مستقیم از طرف دیگر ویراستاران، مگر آنکه ضوابط باز نشستگی به شما اجازه دهد که در هشتاد سالگی هم به کار ادامه دهید، و مورد احترام و سپاس گزارشگران قرار گیرید، و گرنه احتمالاً دفعات تشکر گزارشگران از زحمتی که روی مطلب به شتاب تحریر شده شان کشیده‌اید، از تعداد انگشتان دست تجاوز نخواهد کرد (البته نباید زیاد بد گمان بود.شک نیست که گزارشگران ارزش کار ویراستاران را می‌دانند. ولی اغلب راه ابراز تشکر آن را بلد نیستند). بسیاری از روزنامه‌ها در جلسه‌ها و یا اعلانهای داخلی خود، به نوعی از گزارشگران و ویراستاران یاد می‌کنند. بعضی دیگر با پاداش‌های نقدی قدر دانی می‌کنند. با این همه، به ندرت پیش می‌آید که در پایان کار روزانه آماج جمله‌های ستایش آمیز دیگران قرار گیرید.

به هر حال، ویراستار صد البته ایفا گر نقش کلیدی در تولید روزنامه است. حک و اصلاح نهایی مطلب به اقتضای ذوق و علاقه‌ی خواننده و جمع بندی آن با یک تیتر کوتاه و رسا _که اگر بخت یاری کند. خواننده را نه فقط مطلع ،بلکه خشنود نیز می‌کند_ در حیطه‌ی کار ویراستار است.

 

« ویژ گیهای ویراستاران خوب » . مارتین گیبسون ؛ ترجمه محسن تقوی ، رسانه ،سال ۲ ، ش  (پاییز  ۱۳۷۰):۴۰- ۴۲

مارتین گیبسون

ترجمه‌ی محسن تقوی

ff

سلامدفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه cjt