عکاسی پرتره

عکاسی پرترهعکاسی پرتره کار بیشتری از نشاندن فردی با صورت خندان جلوی دوربین است . عکس پرتره روایت کننده یک داستان است و خصوصیات منحصر بفرد موضوع و اینکه چرا عکاس به او توجه کرده است را نشان می دهد.

آیا تا به حال پرتره غریبه ای را دیده اید که احساس کنید او را می شناسید؟ بزرگ‌ترین عکاسان پرتره دنیا مثل یوسف کاش تبحر زیادی در استفاده از ابزار و اصول عکاسی نداشتند ، بلکه وقت زیادی را باموضوع در محل کار یا زندگی اش می گذراندند تا اورا به خوبی بشناسند. درنتیجه موضوع برای آنها غریبه نبود و عکسها پر از احساس و درک بودند.

قصه بگویید

شما هنگام گرفتن یک عکس پرتره مانند یک قصه گو هستید و هر قصه گوی خوبی در ابتدا چند سوال از خود می پرسد . سوژه مورد نظر چه معنایی برای تودارد ؟ چه اطلاعاتی از این فرد می خواهی دیگران بدانند ، چه خصوصیاتی می خواهی در عکست بارز باشند؟
آیا دختر شما تار می نوازد؟ می توانید پرتره ای از او و سازش بگیرید. آیا شوهر شما باغبان است ؟ شاید بهتر است از او در کنار گلهای رزش عکس بگیرید. آیا فکر می کنید همسر شما خنده مرموزی دارد ، خوب از آن در عکس پرتره استفاده کنید. آیا پدر شما هرروز در جنگل قدم می زند؟ می توانید از او در مسیر مورد علاقه اش عکاسی کنید.
پاسخ به این سوالات به شما کمک می کنند. داستانی را برای خلق یک پرتره عالی روایت کنید.

از تجربیات دیگران استفاده کنید

اگر تا به حال در یک استودیو عکاسی حرفه ای عکس پرتره شخصی یا خانوادگی گرفته اید ، حتما می دانید گرفتن پرتره چه کار پیچیده ای است. عکاسان حرفه ای از نورها ، فلکتور، پرده های پس زمینه مختلف برای خلق یک عکس بی نظیر استفاده می کنند . اما شما به این تجهیزات گران قیمت و یا حتی یک دوربین بسیار حرفه ای احتیاجی ندارید . با استفاده از چند آیتم معمولی و ساده می توانید همین تاثیرات را با دوربین خود ایجاد کنید.

دوربین خود را آماده کنید

دوربینهای دیجیتال قابلیتهای فراوانی دارند . اکثر آنها می توانند در حالت پرتره تنظیم شده و موضوع خود را به صورت کاملا شارپ داشته باشند . در صورتیکه بک گراند فوکوس نباشد . اما اگر حالت پرتره – لنداسکیپ را انتخاب کنید هم سوژه و هم پس زمینه فوکوس می شوند . اگر از یک پس زمینه خنثی استفاده می کنید و یانمی خواهید عناصر پس زمینه از قبیل درختها ، ساختمانها توجه را به خود جلب کنند از حالت پرتره استفاده کنید . اما اگر می خواهید نسبت به موضوع و محیط اطرافش تاکید یکسانی داشته باشید از حالت پرتره – لنداسکیپ- استفاده کنید . در حالت دوم توجه داشته باشید بک گراند موضوع را از بین نبرد . اگر دوربین شما حالت ترکیبی پرتره – لنداسکیپ – را ندارد برای فوکوس کردن همزمان بک گراند و موضوع از حالت لنداسکیپ یا حالت اتو استفاده کنید.

یک پس زمینه مناسب انتخاب کنید

اگر داخل فضای بسته عکاسی می کنید از یک دیوار خالی یا پرده برای ایجاد بک گراند خنثی استفاده کنید . یا حتی می توانید یک پارچه رنگی ساده را از دیوار آویزان کنید مثل آنهایی که در آتلیه های عکاسی استفاده می شوند. اما اگر در فضای خارج از خانه عکس می گیرید ، آسمان بهترین پس زمینه برای شما خواهد بود.

اگر تصمیم ندارید از پس زمینه خنثی استفاده کنید ، سعی کنید پس زمینه از نظر بصری جذاب باشد و چیزی برای گفتن در مورد سوژه عکس داشته باشد . می توانید عموی محبوب خود را برروی صندلی مورد علاقه اش عکاسی کنید و یا از بهترین دوست خود در حالیکه زیر درخت نشسته است عکس بگیرید . فقط به خاطر داشته باشید که پس زمینه نباید موضوع عکاسی را تحت تاثیر قرار دهد. وسایل متنوع و متفاوتی را می توانید همراه خود ببرید تا از آنها برای افزایش جذابیت بصری و رنگی پرتره خود استفاده کنید . مثل اسباب بازی ، آلات موسیقی ، دستکش بیس بال.

ژست مناسبی به سوژه بدهید

مجبور نیستید از سوژه بخواهید برای عکس پرتره ژست بگیرد اما اگر این کاررا می کنید به نکات زیر توجه کنید:

  • سوژه را طوری تنظیم کنید که نسبت به دوربین زاویه ۴۵ درجه داشته باشد و بدن و صورت در جهت مخالف هم قراربگیرند.
  • اگر سوژه مرد است سراو را به سوی شانه دورتر خم کنید و اگر سوژه زن است سر او را به طرف شانه نزدیک کج کنید .
  • دست سوژه باید به طرف پایین باشد یعنی کف دست مشخص نباشد و تمامی انگشتها خم شده باشند . هرگز از دستهایی که انگشتان در هم قلاب شده اند عکاسی نکنید.
  • هرگز از سوژه خود در حالی که سرش را به مشتش تکیه داده است عکاسی نکنید.
  • اگر سه سوژه به طرف بازوهایش خم شده است مطمئن شوید که جهت هرکدام مخالف دیگری باشد .
  • همچنین می توانید برای ایجاد تاثیر دراماتیک در عکس از نیم رخ سوژه عکاسی کنید.

نوردهی درعکاسی پرتره

هنگام عکاسی پرتره به دقت نوردهی راانجام دهید . نور یکی از عناصر بسیار مهم در پرتره است و نوع آن تاثیرات چشمگیری بر تصویر نهایی خواهد گذاشت . در عکاسی ، این نور است که روشنی ها و تیرگی ها را به وجود می آورد و عمق و جزئیات عکس را خلق می کند.از نظر یک قانون کلی ، هرچه بین تیرگی و روشنی تعادل بیشتری باشد عکس بهتر خواهد شد.
عکاسان حرفه ای از استودیوهای پرهزینه ای برای نوردهی به موضوع خود استفاده می کنند. آنها حتی هنگام عکاسی در فضای باز نیز از چنین نورهایی استفاده می کنند . شما می توانید با استفاده از نورهای موجود در خانه ، نور فلاش دوربین و یا نورخورشید عکاسی کنید.
یک لامپ معمولی خانگی منبع نوری بسیار مناسبی است.

نکاتی درباره نوردهی در عکس پرتره

ایجاد یک حالت خوش نما و دلنشین با استفاده از Short lighting

از سوژه خود بخواهید صورت خود را کمی به یک طرف متمایل کند . سپس به آن قسمت از صورت که به طرف شما و دوربین نیست نور بتابانید. به این حالت Short side  می گویند.

این کار فواید بسیاری دارد ، باعث لاغر شدن صورت و روشن شدن چشمها ، گونه ها ، بینی ، لبها ، پیشانی و چانه می شود . این حالت نوردهی باعث جلب توجه به مهم ترین عناصر صورت می شود و بقیه عناصر در سایه باقی می مانند. یک لامپ خانگی ساده اگر در زاویه ۴۵ درجه ای با سوژه قرارداده شود می تواند این کار را انجام دهد.

ایجاد یک تصویر جذاب با استفاده از رفلکتور دست ساز

با یک تکه مقوا یا پلاستیک سفید می توانید موضوع خود را به صورت غیر مستقیم نوردهی کنید . یک لامپ در کنار دوربین خود قرار دهید و از سوژه خود بخواهید یک قطعه پلاستیک یا مقوا را روی پاهای خود نگه دارد تا نور نرمی به صورتش تابیده شود.

استفاده از نور طبیعی پنجره

موضوع خود را بازاویه ۴۵ درجه کنار پنجره قرار دهید به طوری که Short side  موضوع به طرف پنجره باشد . با این روش نتیجه ای مثل کار عکاسان حرفه ای میگیرید . اگر تصمیم دارید از نور طبیعی استفاده کنید بهترین زمان اواخر بعد از ظهر یعنی ساعتهای قبل از غروب است .

عکاسی در خارج از فضای خانه:

زمان مناسبی را برای عکاسی انتخاب کنید

بهترین ساعت برای گرفتن عکس پرتره در فضای باز قبل از غروب خورشید است . زیرا سطح خورشید پایین است و باعث به وجود آمدن ته رنگ قرمز ملایمی روی پوست می شود.
بد ترین زمان دقیقا ساعتهای قبل و بعد از ظهر است (یعنی بین ۱۰ تا ۴ که البته در طول فصول مختلف متغییر است) . زیرا خورشید بسیار بالا است و نور شدید می تابد . نتیجه کار تصویری بسیار روشن یا بسیار تاریک است . در این حالت ایجاد تعادل میان مناطق پرنور و سایه ها کار دشواری است اما با استفاده از فلاش و یا یک رفلکتور دستی می توانید نور متعادلی ایجاد کنید.
بعد از طلوع آفتاب نیز زمان خوبی برای عکاسی پرتره است اما کمی بی موقع است زیرا چهره افراد به دلیل اینکه تازه از خواب بیدار شده اند مناسب عکاسی نیست.
جای سوژه خود را به گونه ای تنظیم کنید که با نور آفتاب در ارتباط باشد. اگر سوژه مستقیما جلوی نور آفتاب قرار داده شود به صورت سایه ای سیاه می افتد . سعی کنید سوژه با زاویه ای ۴۵ درجه ای عمودی و افقی در کنار خورشید قرار گیرد. دوباره یادآوری می کنیم که برای ایجاد یک کنتراست مناس و متعادل کردن سایه ها می توانید از فلاش و رفلکتور استفاده کنید.

مرحله عکاسی

در ابتدا نوع شاتی راکه می خواهید انتخاب کنید : بسته ، متوسط ، باز.
نوع شات به سادگی می گوید عکاس می خواهد چقدر از سوژه در عکس نمایان شود . شات بسته سرو شانه های سورژه را در بر دارد .، شات متوسط سر، نیم تنه و دستها را نشان می دهد.، شات باز تقریبا ¾ بدن ( سرتا زانو ها ) و یا تمام بدن را در تصویر نشان می دهد . به خاطر داشته باشید که هرچه قسمتهای مختلف بدن سوژه خود را بیشتر نشان دهید ، پس زمینه هم در عکس بیشتر نمایان می شود. پس دقت کنید که پس زمینه سوژه  شما را خراب نکند.
تا می توانید عکس بگیرید . در انتهای کار به عقب برمیگردید و بهترین پرتره را انتخاب می کنید . می توانید با نمای بسته شروع کنید. سپس شات متوسط و در نهایت نمای دور یا حتی می توانید فقط یک نوع از نماها را کار کنید.
با استفاده ازنور ، وسایل مختلف صحنه و پزهای مختلفت سوژه خود می توانید تجربیات زیادی کسب کنید. اما یک نکته را به خاطر داشته باشید که سوژه شما باید در حین عکاسی لذت ببرد . دوربین هرچیزی را ثبت می کند . اگر سوژه شما  خسته یا ناراحت باشد ، عکس نهایی از حالت را به خوبی نشان می دهد .

 

 

منبع مقاله : Black’s Is Photography

مترجم : فرانه فراهانی


منبع: https://chiilick.com

ff

سلامدفتر مطالعات و  برنامه ریزی رسانه cjt